ФОП, що це, чи хто це

ФОП,  що це, чи хто це
ФОП, що це, чи хто це

Існує  велика кількість наукових робіт та статей, які розповідають про цей вид комерційної діяльності. Серед юристів є визначення та правові оцінки ФОПу як виду малого бізнесу, але ми хотіли би розглянути поняття ФОП більш широко: не тільки з юридичної  точки зору, але й з точки зору економічної безпеки на цих підприємствах.

Так, не дивуйтеся, саме на підприємствах, тому що в народі є думка, а може так склалося історично, що підприємством називають щось велике з парканами та охороною, великою кількістю персоналу та конкретним розподілом функціональних обов’язків у робочому процесі. А по суті, усі ознаки підприємства з’являються після звичайного кроку людини, яка вирішила зайнятися комерційною діяльністю та ще й вирішила найняти хоча б одного працівника для допомоги, а іноді, коли людина просто класний фахівець у тому чи іншому виді діяльності чи просто митець, який вирішив продавати зроблені своїми руками вироби.

Щоб краще чи більш скрупульозно розглянути ризики в діяльності ФОПів , ми для зручності поділили їх на види, згідно їхньої господарської діяльності,а саме:

  • ФОПи «торгівельники» – ФОПи, які не виробляють продукт ,а тільки продають виготовлений кимось продукт;
  • ФОПи сфери обслуговування – ФОПи, які обслуговують населення: кав’ярні, міні-готелі, туристичний бізнес і т.п., тобто все, що і є недержавною сферою обслуговування населення.
  • «Виробничники» – ФОПи, які виробляють чи вирощують продукт, а потім віддають для «торгівельників» чи у сферу обслуговування населення для реалізації.

Мабуть, всі…, але, якщо якийсь вид діяльності ми не назвали, він так чи інакше буде врахований при розгляді можливих ризиків господарської діяльності ФОП.

Для початку розглянемо звичайного найбільш характерного для України ФОПа, який вирішив займатися продажем промтоварів чи продтоварів, і який входить у нашу групу «торгівельників». Як це все розпочинається:

Я хочу мати власний бізнес і беру невелику суму грошей, їду кудись, там купую, потрібний товар і привожу додому. На другий день я звертаюсь до знайомого, який стоїть на базарі, і біля нього продаю свій товар, заробивши якісь кошти, я знову їду, знову беру, знову продаю… Де тут складова економічної безпеки? Вона в цій ситуації невелика, але вже є, це:

  • ризики при перевезенні коштів на купівлю товару (повірте моєму досвіду близько 10% ФОП так і не запрацювали через розбійницькі напади або шахрайські дії з метою заволодіння цими коштами, в основному, це на другій-третій поїздці або на першому році такої роботи);
  • це ризики потрапити під «ковпак» державних, правоохоронних, фіскальних органів влади (серед яких на сьогодні є велика кількість працівників, що так і чекають новоспеченого ФОПівця, щоб нажитися та взяти під своє «крило» для постійного викачування коштів);
  • ризики безпосередньо при плануванні (якщо воно є) продажу та формуванні ціни на товар (місце розташування для продажу, кількість завезеного товару і т.п.);
  • ризики при виборі місця зберігання та обліку товару, який хочемо продати;
  • ризики, які виникають після отримання коштів за товар та зберігання коштів, виділених для нових закупівель.

Надіюсь, всі зі мною погодяться, що саме для цього виду ФОПа, діяльність якого вважається найстарішим видом комерційної діяльності людства, характерні зазначені вище види ризиків.

А тепер ми запропонуємо деякі заходи щодо профілактики ризиків, перерахованих вище.

Ризики при зберіганні та перевезенні коштів для придбання товару на продаж

Профілактика:

  1. При розподіленні коштів вдома (в офісі) для закупки товару, потрібно розділити (якщо це «кеш») кошти на групи закупок та «базу», гаманець, у якому повинні бути дрібні та невелика кількість купюр.
  2. Кошти (групи) треба розкласти в різні кишені, але в жодному разі не в задні (брючні), а гаманець щоб знаходився в найзручнішому для діставання місці, до якого важко було б дістатися непоміченою іншій особі (наприклад, та ж сумка-гаманець на ремені перед собою чи в правій передній верхній кишені куртки і т.п.).
  3. Бажано частину коштів закинути на декілька карток різних банківських установ,це ваша перестраховка в разі нестачі коштів, але краще намагатися розраховуватися карткою.
  4. Кишені чи потаємні кишені в ременях і т.п. і сам одяг, у якому знаходяться кошти, повинні максимально прилягати до тіла і знаходитися на передній верхній частині тулуба людини.
  5. Документи також треба зберігати в іншій кишені, не разом з коштами.
  6. Про свою поїздку друзям, знайомим, родичам бажано не розповідати особливо: про час виїзду, на якому автомобілі будете їхати та що маєте купувати, місце купівлі товару, будете їхати самі чи з кимось.
  7. Потрібно мати при собі якийсь твердий предмет, який при виникненні надзвичайної ситуації можна використати для захисту (у разі, якщо у Вас нема дозволу на травматичну чи іншу зброю), цим предметом може бути все, що Ви можете помістити чи втримати у своїй руці, але він не повинен привертати увагу, наприклад, запальничка чи сувенірний складаний маленький ніж, металева авторучка і т.п. Ці предмети, які постійно знаходяться у Вас під рукою, у разі потреби навіть у недосвідчених чи не підготовлених до самозахисту людей завжди можуть допомогти при нападі чи затримати час до появи поліції.
  8. Автомобіль, яким Ви їдете для закупки товару, якщо він Ваш, також повинен мати ряд різного роду тайників, які б містили речі для самозахисту, що не суперечать чинному законодавству держави. Для цього можуть стати в нагоді: сталева труба розміром 50см, її часто використовують для зняття коліс як важіль для ключа при бортуванні, яка просто буде знаходитися біля водійського сидіння, а ключ у багажнику, шнурок, звичайний, товстий, на кінцях зав’язаний на вузли, довжиною до метра, один – біля водія в дверцятах, другий – в багажнику, і тому подібні речі, які можуть Вам допомогти, але й не заборонені законодавством.
  9. На дорозі, якщо Ви їздите постійно по одному маршруту, бажано раз на 1-2 кілометри дивитися в дзеркала заднього виду, якщо побачите підозрілу машину, яка рухається за Вами довго або хоче Вас підрізати, необхідно максимально швидко рухатися до людних місць і зупинятися там, де є відеокамери, голосно розмовляти, привертаючи увагу сторонніх, також показувати, що хочете визвати поліцію, і, коли впевнились, що від Вас відстали, краще поїхати далі іншою дорогою, а може, і повернутися, все залежить від ситуації, кількості людей у тій машині і т.п.
  10. При закупці краще брати товар у тих самих продавців, а перед виїздом попередити рідних, у кого ви будете скупатися, а продавцям у ненав’язливій розмові сказати: «ось сину сказав, що поїхав до Вас скупитись» чи щось подібне.

Перераховані вище ризики та поради щодо їх попередження для першої групи ФОПів свідчать про існування певних проблем з економічною безпекою в цього виду підприємств. Більшою мірою вони стосуються охорони чи самозахисту, а це одна із складових безпеки. Ці поради, на перший погляд, прості, якщо їх виконувати чітко, вони й будуть профілактичними заходами для гарантування безпеки ФОПа.

Далі буде…

Теги: безпека , ФОП
Коментарі
віктор
16.01.2018 17:05
Добре та зрозуміло.Дякую
Відповісти
25.05.2022 22:14
8bxlcr
Відповісти
25.05.2022 22:14
06n6vt
Відповісти
Залиште коментар